Okladka Tytuł: Nowa Huta. Socjalistyczna w formie, fascynująca w treści. Autor: Maciej Miezian Wydawnictwo Bezdroża, 2004

O Nowej Hucie pisano dużo, często i z reguły nie najlepiej. Pora więc bez uprzedzeń spojrzeć na Nową Hutę, by zobaczyć to, czym jest naprawdę: dużym, dobrze zaprojektowanym miastem, gdzie mimo ciągle rosnącej liczby samochodów nie ma korków, a budynki toną w zieleni. Jej osiedla są dziełem najlepszych polskich architektów. Nie szczędzono tu talentu, pieniędzy i solidnej pracy, by nadać architekturze wysoki poziom. Powiedzmy sobie szczerze " mieszkać w Nowej Hucie to jak jeździć rolls-royceem pośród trabantów i maluchów. Jej centrum zostało wpisane do rejestru zabytków i niezależnie od tego, jak potoczą się losy Nowej Huty, pozostanie ona już na zawsze legendą. Można jej nienawidzić, można się nią fascynować, jedno wszakże jest pewne: nie sposób pozostać obojętnym i warto odkrywać Hutę dla siebie. Przewodnik "Nowa Huta. Socjalistyczna w formie, fascynująca w treści" Macieja Mieziana jest wartką opowieścią o micie Nowej Huty, a zarazem opisem spacerów pieszych i wycieczek rowerowych po mieście i jego okolicach. Znajdują się tu rozdziały poświęcone historii, kulturze, zabytkom i znanym postaciom związanym z Nową Hutą (Jan Paweł II, Adam Chmielowski, Kazimierz Wielki). W przewodniku pojawił się również dobry informator ze spisem ofert i infrastruktury turystycznej tej części Krakowa. Jest to nowatorska publikacja kompleksowo obejmująca zagadnienie Nowej Huty.

O autorze: Maciej Miezian:Historyk sztuki, publicysta; beznadziejnie zakochany w Nowej Hucie, którą uważa za najpiękniejszą część Krakowa. Swoim poglądom dawał upust na antenie radiowej i telewizyjnej oraz w licznych publikacjach (m.in. Nie od razu Nową Hutę zbudowano, Kraków 2002, czy cyklicznych felietonach ukazujących się w Głosie " tygodniku nowohuckim"). Przez kilka lat był kustoszem dworku Jana Matejki w Krzesławicach oraz pracownikiem Zespołu ds. Powołania Muzeum Nowej Huty i HTS. O przewodniku: Propozycje spacerów i wycieczek po Nowej Hucie zgrupowano w czterech kategoriach, którym odpowiadają poszczególne kolory pagin. Trasy 1 " 3: Spacery po Nowej Hucie. Trzy trasy piesze są propozycją wędrówek śladami ludzi, którzy tworzyli Nową Hutę: junaków i przodowników pracy, robotników z kombinatu i zadymiarzy" " wyrodnych synów socjalistycznego w założeniu miasta, tych, którzy walczyli o nowohuckie kościoły i prosto z kombinatu szli na manifestacje Trasy 4 " 6:Szlaki okrężne (bulwarowe). Trzy trasy pozwolą odwiedzić kilka miejsc znajdujących się już poza Nową Hutą sensu stricto, których historia z reguły jest znacznie dłuższa. Będą okazją do przypomnienia dziejów starych Bieńczyc, przespacerowania się do Krzesławic i Mogiły, wspięcia na kopiec Wandy, czy odnalezienia XIX-wiecznych fortów w Mogile, Mistrzejowicach i Batowicach. Każde z tych miejsc zasługuje na odrębną wyprawę Trasy 7 " 10:Trasy 7 " 10: Wokół Nowej Huty. Wędrówki po dawnych wsiach okalających tereny właściwej Nowej Huty, obok nietypowych widoków na kombinat, dostarczą także zupełnie innych wrażeń " w cieniu kombinatu stoją mniej lub bardziej zapomniane dwory, gotyckie kościoły i forty należące do Twierdzy Kraków. Warto zboczyć z utartych szlaków " aby napotkać prawdziwe perły architektury Trasa 11: Nowohuckie szlaki Greenways są propozycją zwiedzania Nowej Huty w sposób aktywny, ekologiczny i poznawczy " na rowerze, pieszo, konno, a nawet łódką.