NOWOHUCKIE FORTY

FORT 49 1/4 GRĘBAŁOW (6/7) [dalej...]

Powstał w II etapie modernizacji twierdzy Kraków w latach 1897 - 1899, jako element jednej z najsilniejszych jej grup warownych wysuniętych na północno - wschodni kraniec. Wraz z fortem 49 Krzesławice i 49a Dłubnia, baterię stałą i szańcami piechoty blokował trakt proszowicki i linię kolejową na Kocymyrzów, która była linią manewrową pociągów pancernych.

Fort uczestniczył w walkach o twierdzę Kraków w dniach 16 - 22 XI 1914 r. W okresie międzywojennym stanowił element Obszaru Warownego Kraków. W czasie okupacji służył za magazyn umundurowania i ekwipunku wojskowego. W roku 1944 Niemcy włączyli fort do tzw. linii Henryka, przebiegającej wzdłuż linii starych fortów Krakowa. Po wojnie zdekompletowano uzbrojenie usuwając m.in. czasze wież pancernych.

W skład fortu wchodzą 3 budynki: ceglane - betonowo - kamienny blok koszar szyjowych, kaponiera grodzowa z betonu broniąca naturalnego jaru, oraz będący osobliwością duży, stalowo - betonowy, czterodziałowy tradytor. Fort zarośnięty jest starodrzewem: robinią akacjową, kasztanowcem i krzewami bzu. Obiekt został w ostatnich latach odnowiony. Obecnie mieści się tu Ognisko TKKF Przyjaciel Konika.Dzięki uprzejmości gospodarzy można go zwiedzać.