NOWOHUCKIE FORTY

FORT 49a DŁUBNIA (5/7) [dalej...]

Fort 43

Fort 42 Powstał w latach 1892 - 96 w okresie pierwszej modernizacji Twierdzy Kraków, która polegała na uzupełnieniu III pierścienia umocnień obiektami o nowoczesnej konstrukcji.Zadaniem jego była współpraca z fortami 49 Krzesławice i 48 Mistrzejowice oraz obrona doliny Dłubni. W jego pobliżu znajdował się nie zachowany do dziś szaniec piechoty. Fort nie uczestniczył w walkach, być może ostrzeliwał odziały rosyjskie, które zbliżały się do twierdzy 16 - 22 XI 1914 r. W okresie międzywojennym zlokalizowano tu radiostacje m.in. prowadzącą podsłuch radiostacji niemieckich w celu rozszyfrowania "enigmy".

W czasie II wojny światowej lub zaraz po niej usunięto wieże pancerne, tarcze dział w kojcach, okiennice koszar, oraz prawie całe wyposażenie. Obiekt zaadaptowano jako magazyn.

Dzięki monumentalnemu i surowemu charakterowi obiektu, jego bryle, czytelnej konstrukcji, układowi i detalom posiada on specyficzny urok i od strony estetyki fortecznej można go zaliczyć do najciekawszych z omawianych fortów. Obiekt posiada strukturę mieszaną, ziemno - murowaną, z użyciem elementów kamiennych i stalowych. Został zbudowany na narysie trapezoidalnym. Na przedstoku czoła znajdują się ogródki działkowe. Zachowałaa się częściowo zieleń maskująca (robinia akacjowa, głóg, tarnina i inne).Obecnie znajdują się tam hurtownie a teren fortu można zwiedzć dzięki uprzejmości ich właścicieli.

Fort 41