NOWOHUCKIE FORTY

FORT 48a MISTRZEJOWICE (3/7) [dalej...]

Fort 22 Wzniesiony w latach 1895 - 1897, w okresie modernizacji twierdzy Kraków. Jest małym fortem międzypolowym, odmiany pancernej. Stanowił wypełnienie międzypola w V grupie warownej. Jest jednym z dzieł mających strzec gościńca warszawskiego, a właściwie eliminować możliwość obejścia go jarami. W czasie I wojny światowej nie odegrał większej roli, a w okresie międzywojennym należał, do Obszaru Warownego Kraków.

Fort 23 Budowa fortu jest prosta; składają się na niego blok koszarowo bojowy, kojec szyjowy oraz dzieła ziemne. W koszarach znajdowały się stanowiska strzelnicze. Przed nimi, we wnętrzu fortu jest dziedziniec otoczony wałem. Na przestrzeni lat, zatarciu uległy dzieła ziemne, zdewastowane zostały także koszary. Brak jest stolarki okiennej i drzwiowej. W niektórych drzwiach zachowały się kraty, a także oryginalne drzwi pancerne. Nie zachowała się brama główna, widoczne są tylko ślady okuć na ścianach kojca szyjowego i elementy metalowe w drodze.

Sam kojec zachował się w dobrym stanie. Atutem fortu jest bogata roślinność: grochodrzew na jego terenie i kasztanowce przy drodze dojazdowej, tarnina oraz głóg.

Fort 21