NOWOHUCKIE FORTY

FORT 48 BATOWICE (2/7) [dalej...]

W 1878 roku wybudowano tutaj szaniec ziemny. Fort powstał wiatach 1883 - 1885, w okresie budowy trzeciego pierścienia fortów Twierdzy Kraków. W latach 1910 - 1911, wzmocniono schron główny i dokonano innych przeróbek.

Zadaniem tego obiektu było pilnowanie gościńca warszawskiego. W czasie I wojny światowej, nie odegrał on większej roli. W okresie międzywojennym należał do obszaru warownego Kraków, a po wojnie, do 1974 roku użytkowany był przez wojsko. Później zamieniono go na magazyn i z tą funkcją wiążą się przeróbki w jego wnętrzach: pomieszczenia poprzedzielano ścianami lub drzwiami, zamurowano oryginalne okna, a na zewnątrz postawiono budynek kierownika magazynu. Ogólnie fort zachował się w prawie nienaruszonej formie. Zatarciu uległa forma nasypów ziemnych, ale w niektórych oknach zachowały się nawet prowadnice na karabiny.

Z punktu widzenia sztuki budowania fortów jest to fort główny, artyleryjski, jednowałowy. Jest silnie zarośnięty grochodrzewem, krzewami tarniny i głogu. Kasztanowce są natomiast śladem po nieistniejącej dzisiaj drodze dojazdowej. Obiekt nie jest użytkowany.