CENTRUM ADMINISTRACYJNE

centrum administracyjne Pierwszy projekt Centrum Administracyjnego został dostarczony przez przedsiębiorstwo Gipromez z Moskwy, stylem przypominał budowle klasycystyczne. Jego architektura nie harmonizowała jednak z założeniami urbanistycznymi i architektonicznymi miasta, więc rozpisano ogólnopolski konkurs zamknięty na nowy projekt. Sąd konkursowy wskazał jako zwycięski projekt inż. J. Ballenstedta oraz M.i J. Ingardenów.

Centrum składa się z dwóch budynków (S i Z), ustawionych symetrycznie w stosunku do trasy dojazdowej z miasta do kombinatu. Budynki są zewnętrznie identyczne. Wejścia główne mieszczą się po bokach, naprzeciwko siebie. Nad nimi umieszczono obszerne loggie. centrum administracyjne Ściany tworzą jednolite płaszczyzny i posiadają szlachetną wyprawę. Bardzo charakterystycznym i typowo polskim motywem jest wspaniała attyka nawiązująca do rodzimej architektury renesansowej. Większość detali architektonicznych wykonana jest z piaskowca. Naroża w formie bastionów oraz wieżyczki na nich umieszczone upodabniają je do budowli obronnych, budynki Centrum Administracyjnego czasami są porównywane do włoskich Palazzo in Fortezza. Oba gmachy jak przystało na budowle obronne, posiadają obszerne dziedzińce.

Pod względem estetyki wnętrz korzystniej wypada budynek Z (budynek zarządu). Jako budowla bardziej reprezentacyjna posiadacentrum administracyjne bogatsze zdobnictwo dzięki dużej ilości kamiennych okładzin i oryginalnej, ręcznie kutej ślusarki. Zachowały się też meble w stylu socrealistycznym wykonane ze szlachetnych gatunków drewna.

Majaczące z daleka sylwetki budynków Centr. Adm. HTS, dawniej z kominami i kłębami gazów przemysłowych w tle na stałe wpisały się w nowohucki krajobraz, a tutejsi mieszkańcy często nazywają je "Watykanem" lub "Pałacem Dożów"

(ŁK)